Conconiho test
Conconiho test je teréním testem, kterým lze částečně nahradit spiroergometrické vyšetření pro určení anaerobního prahu (ANP). Test je založen na lineární závislosti vyjádřené mezi rychlostí pohybu a velikostí srdeční frekvence až do určité hodnoty, kdy dojde k odklonu křivky od lineární závislosti.V počátku testu je rychlost lineárně závislá na hodnotách tepové frekvence, v průběhu testu s rostoucími hodnotami tepové frekvence roste rychleji. Anaerobní práh se nachází právě v místě zlomu, tzn. v místě přechodu křivky přímé úměry v křivku úměry nepřímé. Z tohoto lze pak i přibližně určit i práh aerobní. Aerobní pásmo odpovídá zhruba srdeční frekvenci na úrovni anaerobního prahu -15 % této frekvence. V Conconiho testu je vhodné pokračovat až do dosažení maximální tepové frekvence.
Vlastní Conconiho test je založen na realizaci pohybové činnosti (v našem případě cyklistika) na stejně dlouhých úsecích, a to nepřerušovanou činností, postupně se zvyšující intenzitou do maxima. Srdeční frekvence se nepřetržitě zaznamenává v pěti sekundovém intervalu pomocí zařízení pro měření tepové frekvence (sportesteru). Důležité je přesné zaznamenání časových údajů jednotlivých úseků a dodržení podmínky zvyšování tempa činnosti od začátku testu, kdy by měla být srdeční frekvence přibližně 120 tepů za minutu. Pro spolehlivé stanovení hodnot anaerobního prahu (kritické srdeční frekvence) a vlastní vyhodnocení testu je potřeba alespoň osm úseků, ideální počet je dvacet úseků. Čím více se blížíme tomuto počtu, tím získáme kvalitnější křivku a tím pádem i možnost přesnějšího vyhodnocení. Velmi důležité je zvyšovat rychlost pohybové činnosti postupně a plynule, ne příliš rychle a nárazově. Test končí při dosažení maximální tepové frekvence daného jednotlivce.
Vlastní křivka představuje pak závislost tepové frekvence na rychlosti pohybu. Od hodnoty anaerobního prahu (kritické srdeční frekvence) roste rychlost daleko větším tempem než tepová frekvence.
Metodika:
Doporučuji rovný asfaltový úsek silnice s minimálním provozem, příp. cyklostezku s minimálním převýšením. Conconiho test je možné provést též na trenažeru, resp. válcích.
Potřeby – trenažér, cyklocomputer s ukazatelem průměrné rychlosti a ujetých kilometrů, sporttester, tabulka nejlépe na milimetrovém papíře do které budeme zanášet naměřené hodnoty.
Provedení – po pětiminutovém zahřátí začínáme test na rychlosti 30 km/hod. a zapíšeme TF. Každých 400 m zvyšujeme rychlost o 1 km/hod. a opět zaznamenáme TF.Tak pokračujeme až do maximální rychlosti, kterou jsme schopni vyvinout. Hodnoty rychlosti a jim odpovídajícího tepu zaneseme do grafu a spojíme. Od počátku probíhá spojnice lineárně, v hodnotě kdy dochází k jejímu zlomu se nachází ANP.
Vyšetření nebude tak přesné jako když probíhá v laboratořích, které se na to specializují a kde je součástí vyšetření mj. i měření laktátu odběrem krve, ale velmi rychle a poměrně snadno získáte přehled o své trénovanosti a opakováním tohoto testu každé 2 měsíce při zachování konstantních podmínek můžete sledovat, zda se vaše vytrvalostní parametry ubírají správným směrem.